Jak dbać o powłoki ceramiczne?

Jak dbać o powłoki ceramiczne?

Powłoki ochronne to istotna część nienagannego wyglądu każdego samochodu. Ważne jest aby pamiętać o regularnym czyszczeniu i pielęgnacji, jednocześnie nie należy do tego podchodzić bez odpowiedniej wiedzy, gdyż może to skutkować defektami i nieoczekiwanymi rezultatami. Wyjaśniamy na co warto zwrócić uwagę aby wydłużyć żywotność i właściwości powłok ochronnych.

Na co zwrócić uwagę podczas mycia powłok ochronnych?

Po pierwsze nie należy podchodzić do czyszczenia powłok w ten sam sposób w jaki na codzień czyścimy nasze samochody.

Warto wiedzieć jakich czynności lepiej unikać. Jak się okazuję, wycieranie powierzchni ręcznikiem lub szczotką mogą znacznie naruszyć powłokę. Powierzchnia zwykłego ręcznika nie jest odpowiednio dostosowana do tego typu powierzchni a szczotka na przykład z tradycyjnej myjni samochodowej może na swoich włosiach zbierać piasek co stanowi duże zagrożenie uszkodzenia lakieru i powłoki ceramicznej. Mocno odradzamy korzystanie z tradycyjnych myjni samochodowych jakie znajdziemy w miastach a skierowanie się do profesjonalnego studia.

Ważnym czynnikiem podczas czyszczenia, są również preparaty, które zawierają odpowiednią chemie sprawdzonych producentów jak na przykład cleantech. Zawierają ode dedykowany skład chemiczny, który odpowiednio współgra z właściwościami powłok. Warto również zaopatrzeć sie w odpowiednie akcesoria, takie jak rękawice czy specjalne ręczniki.
Zwracamy uwagę również na pozostałości różnych cięższych zabrudzeń po dłuższej jeździe takich jak nagromadzone owady czy odchody ptaków jak i również resztki asfaltu osiadające na dolnych partiach karoserii.

Jak myć samochód z powłoką ceramiczną?

Należy jeszcze raz podkreślić, aby nie korzystać ze zwykłych myjni samochodowych zwłaszcza do upłynięcia około 14 dni od aplikacji powłoki. Należy ograniczyć w tym okresie wszelkie działania czyszcące. Powodem jest możliwe przerwanie procesu wiązania się powłok z lakierem a największym czynnikiem powodującym problemy to właśnie chemia samochodowa.

Wracając do samego procesu mycia, według nas należy stosować siędo tych zaleceń:

  • Mycie zimnego samochodu w zacienionym miejscu (brak zacieków i wolniejsze wysychanie)
  • Nałożenie aktywnej piany o naturalnym pH lub zasadowe w zależności od posiadanej powłoki (zapytaj naszego specjalistę o więcej informacji)
  • Poczekaj aż piana zacznie spływać, ale nie czekaj zbyt długo aby nie wyschnęła.
  • Płukanie wodą należy zaczynać zawsze od dołu. Podczas mycia od góry woda może zmyć pianę znajdującą się niżej.
  • Należy zastosowaćmetodę na dwa wiadra. Jedno wiadro wypełnione wodą z szamponem a drugie z czystą wodą. Zalecamy użycie również separatorów brudu i rękawic bawełnianych
  • Kolejnym krokiem jest dokładne mycie od dachu w dół kończąc na progach. Najpierw szampon potem czysta, zdeminarelizowana woda
  • na sam koniec zalecamy dokładne opłukanie auta wodą pod ciśnieniem

W naszym studiu detailingowym zawsze podczas mycia samochodów wykonujemy deironizacje, czyli usunięcie opiłków metalu lub resztek asfaltu. Poprawiamy stan ceramiki i usuwamy nie widoczne na pierwszy rzut oka mikro zarysowania, aby powłoka ochronna była idealnie gładka i szklista.

Jeśli nie czujesz się pewnie przy myciu samochodu z powłoką ceramiczną chętnie zadbamy o Twój samochód. Zapraszamy do naszego studia detailingowego w Zabrzu!

Powłoki ochronne